Senecké leto a vratné poháre. Všimli ste si zmenu?

Zdieľajte s priateľmi

Ďalší ročník podujatia Senecké leto na Slnečných jazerách máme za sebou. Ako sa vám páčilo, čo sa podarilo a čo nie? Čo by ste zmenili? V čom vidíte pozitívny progres?

Ja vám prinášam pohľad, ktorý mal možnosť vidieť asi len málokto. A ten pohľad je pozitívny a veľmi ma teší…

Ak by ste si v nedeľu ráno po Seneckom lete privstali a cca o 5,00 by ste sa prešli po pláži a areálom, boli by ste na prvý pohľad asi zhrození. Tak ako som bol zhrozený ja, keď som si v roku 2019 privstal prvý krát. Večerná zábava , dobrá nálada, hudba a spev je jedna vec ale čo charakterizuje nás, návštevníkov Seneckého leta po akcii je najmä NEÚCTA K PRÍRODE, NEÚCTA K JAZERÁM a koniec koncov, aj NEÚCTA k mestu.

V roku 2019 by ste skoro ráno videli toto…

a tiež toto…

Po akcii, v nedeľu ráno v roku 2024 bolo ale vidieť zásadný rozdiel v množstve pohodeného odpadu, najmä z pohľadu plastových pohárov a fliaš.

Áno, takmer s určitosťou sa dá povedať, že viditeľný rozdiel sa dosiahol zavedením vratného pohára. Toto je tá správna cesta, ako zásadne znížiť objem jednorazových plastových obalov. Môžeme mať rozdielne názory na vzhľad pohára, na všadeprítomné rady zákazníkov, na ceny ale faktom zostáva, že odpadu po akcii je menej.

Vratné poháre sú tu síce s nami už od roku 2017 ale mám pocit, že až v tomto roku bolo vidieť citeľný pokles pohodeného odpadu. Vychádzam zatiaľ len z toho, čo sa dalo vidieť v nedeľu ráno, ale verím, že to potvrdia aj čísla vyvezeného odpadu.

Takže: ĎAKUJEME!

Poháre sú však len jedna cesta. To, čo by sme mali zmeniť predovšetkým, sme MY. V úvode spomínaní návštevníci Seneckého leta. A žiaľ, aj niektorí prevádzkari bufetov a stánkov s občerstvením.

Za všetko asi hovoria zase fotografie po akcii, z nedele rána…

Napríklad tie sklené fľaše. Ak nás na vstupe kontrolovali a cieľom kontroly bolo zachytiť práve alkohol v sklených a iných fľašiach – tak toto asi veľmi dobre nefungovalo, hodnotiac podľa veľkého množstva pohodených sklenených fliaš. Ak sa taká fľaša dostane do vody, tak je otázkou času, kedy na to niekto doplatí úrazom. No a pred pódiom ráno vo vode plávalo naozaj všeličo. Áno, dá sa to vyčistiť ale stojí to peniaze a efektivita je aj tak otázna.

A čo ohňostroj?

Aj tu sa začínajú tvoriť výrazné dva tábory – jedni, čo sú za a ohňostroj sa im páči, nehľadiac na dôsledky a druhí, ktorí vidia už aj iné, moderné možnosti svetelného a zvukového charakteru, bez výbuchov, dymu a zvyškov zhorenej pyrotechniky, ktorá v našom prípade padá rovno do jazera. Áno, opäť tie zvyšky „nikto“ nevidí ale „to“ čo hore zhorí, nevytvorí len ten krásny, niekoľkosekundový efekt. Vytvorí aj celkom slušný oblak dymu, ktorý sa väčšinou plazí smerom na mesto (blízki obyvatelia by vám vedeli rozprávať) a časť pyrotechniky v podobe popola vplyvom gravitácie skončí vo vode. Môžeme sa len domnievať o aké chemické zlúčeniny a v akom objeme, si obohatíme vody Slnečných jazier…

Osobne si myslím, že z pohľadu ohňostroja je čas na zmenu. Máme šancu pritiahnuť na Senecké leto návštevníkov, ktorí sa radi zabavia, aj si radi pozrú modernú svetelnú šou – máme tu skvelú akciu a skvelú príležitosť, byť v niečo pozitívnom prví. 😉

Každopádne… Zlepšujeme sa (snáď to vidíte podobne) ale vždy sa dá ešte niečo vylepšiť. Čo to bude, záleží aj na vašom názore a feedbacku.


Zdieľajte s priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *