
👁️ 2903 prečítaní. Článok má 530 slov a prečítate ho za: 2 minúty a 30 sekúnd
DOTAZNÍK NÁJDETE O DVE OBRAZOVKY NIŽŠIE – MODRÉ TLAČÍTKO „ZAČAŤ“ – končíme 24.5. Vyhodnotíme a zverejníme výsledok hlasovania.
Je krásna, slnečná nedeľa. Sedíte na záhrade, či na terase, možno ste na pešej zóne, či v parku ale relaxujete, užívate si ticho a kľud. Počujete štebotať vtáky, okolo poletujú motýle, možno kúsok od vás cvrlikajú cvrčky. Skrátka nedeľná pohoda…
Zrazu začne jeden sused kosiť, o chvíľu sa pridá ďalší. Tretí sused sa pustí do pílenia dreva a ďalší chce práve v nedeľu dokončiť brúsenie zvarov na kovovej skrini. A je po pohode…
Niekomu hluk možno vadí, niekomu hluk možno nevadí.
Cieľom tohto dotazníka je zistiť, ktorá skupina je väčšia a či s tým chceme niečo robiť alebo nie.
Ak ste nám venovali svoj čas, veľmi pekne vám ďakujeme. O výsledku hlasovania vás budeme informovať 31.5.2026 a potom tiež o ďalších krokoch v prípade potreby zmeniť spomínané VZN o dodržiavaní verejného poriadku a čistoty na území mesta Senec ak bude zmena zaradená do júnového MsZ.
Aký bol stav účasti v dotazníku k 24.5.2026 a ako to vyzerá s názormi obyvateľov Senca o hluku v nedeľu?
Dotazník do 24.5.26 vyplnilo (úplne, či čiastočne) 184 respondentov (z toho 179 obyvateľov Senca). Nižšie nájdete aj tabuľkový prehľad koľko osôb a akým spôsobom odpovedali na otázky dotazníka.
Slovné vyhodnotenie výsledkov dotazníka.
Takmer 65% respondentov z obyvateľov nášho mesta si myslí, že nedeľa (nie sviatky) by mala byť primárne o oddychu a pokoji. Takto hlasovalo napr. až 75% žien a až 60% obyvateľov rodinných domov – kde sú otázky nedeľného hluku aj viac diskutované. Ak som ale vo výsledkoch vyfiltroval LEN odpovede obyvateľov rodinných domov, tak 59% hluk v nedeľu nevadí natoľko, aby podporili jeho úplný zákaz vo VZN. Na druhej strane si 56% obyvateľov RD vie predstaviť čiastočné obmedzenie nedeľného hluku napr. od 12:00 do 18:00 a 51% obyvateľov RD by podporilo aj zmenu VZN. V tomto duchu upravím môj návrh na zmenu VZN – označím v návrhu zmenu, ktorá vzišla z hlasovania.

Tu je vyhodnotenie odpovedí obyvateľov Senca LEN z RODINNÝCH DOMOV.

Tu je Link na súčasné znenie VZN 14/22 o dodržiavaní verejného poriadku a čistoty na území mesta Senec umiestnené na webe mesta Senec

Tu je návrh „pracovnej verzie zmeny VZN – už s vyznačenou zmenou na základy výsledku hlasovania obyvateľov.
Tu nižšie je môj prvotný a stále pracovný návrh zmeny VZN – návrh najskôr prejde komisiami a mestskou radou a s dohodnutými zmenami sa dostane na mestské zastupiteľstvo, kde budeme následne ako poslanci o návrhu zmeny hlasovať. Na MsZ potom využijeme aj výsledok hlasovania vás obyvateľov mesta a najmä na jeho základe by malo byť rozhodnuté, či meniť alebo nemeniť VZN.
Budem rád, ak mi prípadne napíšete k návrhu zmeny aj svoj komentár tu, k blogovému článku.
Ďakujem. Kmeť Peter – poslanec MsZ Senec




Dobrý deň,
podľa mňa obmedziť to iba na hluk od fukárov, vŕtačiek alebo stavebnej či záhradkárskej činnosti je dosť jednotvárny pohľad. V Senci nemáme totiž problém iba s hlukom od pracovnej činnosti, ale tak isto dôležitým faktorom akustického znečistenia sú obchodné, rekreačné činnoisti a v nie poslednom rade aj doprava. Ťažko je si porovnať, čo je viac rušivé, či neustály vysokofrekvenčný zvuk z klimatizácie obchodnej prevádzky, hluk z blízkej kaviarne, alebo nebodaj vytunená motorka, čo prejde celým mestom od Trnavskej až po Bratislavskú. Keď už chceme regulovať, tak by sme mali analyzovať príčiny, a k tomu asi nenapomáhajú takéto rýchle dotazníky, z čoho sa dá vyvodit, že napr 30-im ľuďom prekáža susedova kosačka a 10-im nie. Takže do budúcna by som doporučis stráviť viac času s vytvorením dotazníka, a poradiť sa trabárs aj s odborníkom na tému.
Hluk kosačky a bežných prác v záhrade mi vôbec nevadí. Ťažké stavebné prace ak by boli pravidelne asi áno, ale chápal by som ak si chce niekto jeden víkend niečo porobiť.
Ďakujem pekne za váš komentár, aj za váš názor. Uvidíme ako nakoniec tento dotazník dopadne a aký z neho bude výstup. Dnes 20.5. máme 114 odpovedí a ešte aspoň ak by sa 100 obyvateľov zapojilo, bolo by zrejmé či meniť, alebo nemeniť pravidlá o hluku v našom meste. V závere mája vyhodnotíme, výsledok sa prediskutuje na viacerých komisiách a potom odsúhlasí alebo zamietne na MsZ.
Zdravim mne tak hluk z kosačky a pili nevadí nakoľko bývam v paneláku,mne skôr vadí nedodržanie nočneho kľudu hlavne v letných mesiacoch keďže bývam v blízkosti dvoch podnikov na zábavu(krčiem)
Ďakujem pekne za komentár. VZN, ktorého úpravu navrhujem riešiť, obsahuje aj článok o pravidlách nočného kľudu – možno by bolo vhodné pozrieť sa tiež na možnosti kontroly dodržiavania uvedených opatrení a prípadne aj na možnosti postihov – toto tiež nie je možno v tomto VZN v časti „Kontrolná činnosť“ poriešené dostatočne konkrétne a dôrazne, najmä z pohľadu zodpovednosti kontrolujúcich zložiek. Pokúsime sa v návrhu zmien VZN opraviť aj túto časť. Vďaka ešte raz za váš komentár.