Ako sa zmenil Senec za posledných 20 rokov?

Zdieľajte s priateľmi

Čas beží ako bláznivý – povieme si často… Najmä keď sa pozrieme na naše deti, keď stretneme známeho po pár rokoch, alebo keď máme možnosť, pozrieť sa na „svet“ z výšky a v čase späť. Pohľad zhora nám vždy jasne ukáže to, čo zo zeme len ťažko uzrieme. 🙂

Pozriete si zrýchlené video pripravené z dát Google maps ako sa „vyvíjal“ Senec od roku 2003 až do roku 2023. Je to pohľad zhora, zachytený každý rok.

Áno. Nad mestom nám za 20 rokov vyrástli logistické sklady s infraštruktúrou, presahujúcou 58% zastavanej rozlohy celého mesta Senec.

Má to svoje výhody ale samozrejme aj nevýhody.

Očividným pozitívom by bolo, ak by sa naše mesto, cez jeho riadiaci manažment počas tých 20 rokov staralo o výber daní tak, ako pri tvorbe rozpočtu pre rok 2024. Potom by to už dávno vyzeralo s rozpočtom nášho mesta oveľa pozitívnejšie. Pre vašu predstavu: po návrhu úpravy daní pre rok 2024 práve aj pre tieto podnikateľské stavby s rozlohou 1,06 mil. m2 sa očakáva v rozpočte takmer 5,3 mil. €. Áno, druhá vec je, ako sa doteraz s týmito prostriedkami hospodárilo a bude hospodáriť – ale to už máme dnes, ako poslanci mestského zastupiteľstva, čoraz transparentnejšie pod kontrolou a drobnohľadom. To bolo k tomu pozitívnemu pohľadu.

Negatívom takéhoto stavebného rozmachu bolo neprispôsobenie infraštruktúry mesta a okolia, nárastu dopravy a nárastu počtu obyvateľov. Práve z tohto pohľadu je naše mesto hodnotené ako jedno z miest s vysokým nárastom počtu obyvateľov – od roku 2003 do roku 2022 nám ich pribudlo až 5.085. Problémy z toho plynúce nás sprevádzajú deň, čo deň. Zvýšený počet obyvateľov a ľudia prichádzajúci za prácou, pociťujú čoraz naliehavejšie nedostatok škôl a škôlok, podhodnotené a stagnujúce zdravotníctvo s nedostatkom lekárov a špecialistov. Kritizujú sa chýbajúce športoviská v meste a tiež nedostatočné služby na Slnečných jazerách, v neposlednom rade ranné, či popoludňajšie zápchy na kritických bodoch v našom meste a jeho blízkosti alebo stupňujúce sa problémy s parkovaním.

Čo s tým? 20 rokov ubehlo ako voda. Podľa mňa nám tu absentuje poohliadnutie sa späť, potreba zhodnotiť tých 20 rokov a zobrať si z nich ponaučenie. Je potrebné trochu spomaliť, viac plánovať a viac než stavať nové haly a nové domy, je potrebné dobehnúť rozvoj infraštruktúry pre súčasných obyvateľov. Inak nám tu môže byť čoraz „tesnejšie“. Všetko ide dopredu, my by sme sa mali na chvíľu zastaviť.

Pretože ten pocit, že môžeme voľne dýchať bez stiesnenia a obmedzení, je a čoraz viac bude, k nezaplateniu. 😉


Zdieľajte s priateľmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *